Behanie v Rusovciach

Behanie v Rusovciach

Rekreačný beh sa stal v posledných rokoch masovou záležitosťou. Čoraz viac Rusovčanov brázdi denne okolitý lesopark, krúži okolo jazier a využíva hrádzu na túto zdraviu prospešnú aktivitu. Pre tých z vás, ktorí sa na beh ešte len odhodlávate, prinášame krátky prehľad možností, vzdialeností, tipov a trikov pre behanie v Rusovciach a okolí.

 

Lesom alebo na hrádzu

Behanie v lesnom teréne uprednostňuje mnoho (nielen) začínajúcich bežcov. Pobyt v prírode je, najmä v jarných mesiacoch, keď všetko kvitne a vonia, dobrou motiváciu na prebehnutie sa. Do lesoparku sa dostanete cez park pri kaštieli, z Irkutskej ulice, z Gaštanovej aleje alebo asfaltkou vedúcou k Čunovským jazerám. Prejsť na hrádzu sa dá následne pri veľkom Rusovskom jazere (bagri), cyklistickým chodníkom (vedúcim z Irkutskej ulice) alebo pri Gaštanovej aleji. Hrádza je výbornou alternatívou hlavne v zimných mesiacoch či po daždi, kedy sú lesné cesty mokré a blatové.

 

Keď fúka vietor

Naopak, pri veternom počasí treba vybehnutie na hrádzu zvážiť. Vietor, ktorý v lese ani nezaregistrujete, vám na otvorenej hrádzi môže beh veľmi znepríjemniť. Podľa smeru vetra si môžete vybrať aj smer svojho bežeckého okruhu – vybehnúť na hrádzu pri jazere a vrátiť sa do lesa pri Gaštanovej aleji v prípade severného vetra; alebo druhým smerom, keď fúka “do Petržalky”.

 

Dĺžky trás a alternatívy

V Rusovciach si svoj okruh nájdu začiatočníci, ale aj vytrvalostní bežci. Teoreticky môžete dať po hrádzi aj ultramaratónske vzdialenosti, my ale zostaneme v rekreačnej rovine a predstavíme si pár trás a ich alternatív od 4 km po 10 km.

 

Popísané trasy môžete vidieť na obrázku. Ak bežíte z iného miesta, ako začína trasa, určiť čo najpresnejšiu vzdialenosť vám môže pomôcť nasledovná tabuľka. Takisto vám pomôže, ak si chcete nami predstavené trasy predĺžiť alebo skrátiť.

 

Gaštanová aleja – od hlavnej cesty po vstup do lesoparku 0,75 km
Gaštanová aleja – od hlavnej cesty po výbeh na hrádzu 1,2 km
Gaštanová aleja (vstup do lesoparku) – výbeh na hrádzu 0,5 km
Gaštanová aleja (vstup do lesoparku) – mostík pri kaštieli (ponad horáreň) 1,1 km
Čunovské jazerá – od hlavnej cesty po začiatok jazier 0,7 km
Čunovské jazerá (od jazier) – výbeh na hrádzu pri Gaštanovej aleji 1,4 km
Okruh veľké Čunovské jazero 1,75 km
Výbeh na hrádzu pri jazere – výbeh na hrádzu pri cyklochodníku 0,65 km
Výbeh na hrádzu pri cyklochodníku – výbeh na hrádzu pri Gaštanovej aleji 0,9 km

Odporúčané bežecké trasy

 

Trasa 1: Popri malom jazere a horárni – 4 km

Trasa začína pri SĽUK-u, pokračujete za mostíkom doľava smerom na malé jazero (psačák). Po odbočení k jazeru sa držíte vľavo až prídete na cyklochodník (cca 0,9 km). Pokračujete po cyklochodníku na hrádzu (1,6 km). Po hrádzi smer Čunovo, po odbočku na Gaštanovú aleju – odbočka je na úrovni mostíka cez kanál (2,5 km). Návrat horným chodníkom, odbočíte k horárni, mostíkom prejdete cez kanál a vrátite sa ku SĽUKu (4,5 km).

Trasu si môžete predĺžiť prebehnutím popri veľkom Rusovskom jazere (+ 0,7km) alebo behom cez zámocký park popri vodnej veži (+0,5 km).

 

Trasa 2: K čunovským aj rusovským jazerám – 7 km

Okruh popri jazerách prechádza popri všetkých vstupoch na hrádzu (pri jazere, pri cyklochodníku, pri Gaštanovej aleji) a môžete sa naň napojiť takisto na všetkých vstupoch do lesoparku (Irkutská ulica, SĽUK, Gaštanová aleja, Čunovské jazerá). Podľa výkonnosti si ho môžete predĺžiť alebo skrátiť na viacerých miestach. Základná trasa vedie po lesných chodníkoch, na ktorých sa behá relatívne dobre aj v daždivejšom období.

 

Trasa 3: Okolo hausbótov –  9 km

K tejto trase je potrebné pripočítať vzdialenosť od miesta, kde začínate. Na okruh sa môžete napojiť pri ktoromkoľvek výbehu na hrádzu – väčšina Rusovčanov si musí pripočítať k uvedeným 9 km minimálne ďalšie 2 – 4 km.

Zaujímavou alternatívou v daždivejších mesiacoch je aj parkovanie na parkovisku na polceste do Petržalky – v takom prípade idete 9 km len po asfaltových cestách, ktoré sú aj po dažďoch alebo snežení výrazne suchšie a behá sa na nich príjemnejšie.

 

 

Tipy a triky pre behanie v Rusovciach

  • Fúka naozaj veľmi? Odvezte sa autobusom (podľa smeru vetra) do Čunova alebo na Slnečnice. Vzdialenosť z oboch miest do Rusoviec je cca 7 km (ku SĽUK-u).
  • Beháte potme? Behanie po hrádzi s čelovkou je bezproblematické. Ak chcete úplne vynechať lesné cesty, ktoré môžu byť potme zradné, zvoľte si na presun na hrádzu cyklochodník z Irkutskej ulice. Parkovať môžete napr. pri SĽUKu, odtiaľ je to po hrádzu cca 1,3 km.
  • Osvetlený okruh s dĺžkou cca 500 metrov tvorí v Rusovciach Irkutská ulica – od rampy po cyklistickom chodníku a späť. Pohyb áut aj chodcov je tu minimálny.
  • V daždivom počasí odporúčame vynechať lesnú cestu popod horáreň. Táto schne najdlhšie a vyhnúť sa mlákam je tu naozaj problém.
  • Behy na svitaní sa najmä v jarnom období vyznačujú nádherným spevom vtákov. Takisto je v tomto čase najvyššia šanca stretnúť sa s lesnou zverou, najmä srnkami. Východ slnka si zasa najviac užijete, ak bežíte po hrádzi smerom na Čunovo :).
  • Najbližšie bežecké závody každoročne organizuje skupina nadšencov Danube Runners začiatkom októbra v neďalekom Čunove.

 

Stránku pripravili Darina a Palo Mokráňovci

Avatar