Hlasovací špakohlt

Hlasovací špakohlt

Kolega vo svojom článku písal o probléme znečistenia našich ulíc cigaretovými špakmi. Jednou možnosťou, ako pomôcť zníženiu množstva pohodených špakov, navyše odľahčenou formou (pozor, v tomto duchu je písaný aj tento článok!), je tzv. Ballot Bin. Tento termín sme odborne preložili do nášho jazyka ako Hlasovací špakohlt.

Zdroj: ballotbin.co.uk

Tento moderný vynález pomáha našim fajčiacim spoluobčanom, aby namiesto odhadzovania špakov cigariet na zem mali možnosť hlasovať nimi v dôležitých otázkach, ktoré trápia všetkých. Okrem toho, že tak prispejú k čistejšiemu prostrediu, majú príležitosť vyriešiť aj základné civilizačné otázky sveta.

Posúďte sami. Príklady otázok, ktoré už boli použité tam, kde sú Hlasovacie špakohlty osadené:

  • Najlepší hráč sveta je: Ronaldo / Messi.
  • Najlepšia superschopnosť je: lietanie / neviditeľnosť.
  • Ananás na pizzu: áno / nie.
  • Najlepší Jedi: Obi wan / Yoda.
  • Vezmeš si ma? Áno / Nie.

Na tomto mieste treba priznať, že Hlasovacie špakohlty majú aj svojich odporcov. Jedna výhrada zaznela na medzinárodnej vedeckej konferencii „Špaky a ich dopad na životné prostredie“, ktorá sa konala v apríli v nemeckom Plötzendorfe. Podľa tejto výhrady ide Hlasovací špakohlt proti konceptu základných ľudských práv, pretože neumožňuje hlasovať nefajčiarom, čím ich diskriminuje.

Naša delegácia na túto námietku reagovala promptným vystúpením, kde sme vysvetlili, že nefajčiar môže hlasovať pozbieranými špakmi po tých spoluobčanoch, ktorí sa rozhodli svoje fajčiarske hlasovacie právo nevyužiť, a za tento príspevok do diskusie sme zožali bohatý aplauz.

Ďalšiu výhradu, že Hlasovacie špakohlty sú tajným projektom pochádzajúcim z dielne tabakových spoločností a zvyšujú závislosť na nikotíne, už považujeme za vyslovene konšpiračnú, čo sú nám ochotní potvrdiť aj naši šéfovia z Philip Morris International.

Prvé dva Hlasovacie špakohlty (pozor, toto je naozaj :-)) sme sa rozhodli osadiť na jeseň aj u nás v Rusovciach. Ak máte vlastné nápady na hlasovacie otázky, oslovte nás. Výsledky týchto dôležitých referend budeme potom pravidelne zverejňovať.