Rusovce a cyklistika

Rusovce a cyklistika

Rusovce sú cyklistický raj. Môžeme to pozorovať na dunajskej hrádzi, ktorá už dlhé roky slúži na rekreačné bicyklovanie. Stretnete tu nielen bratislavčanov, ale aj obyvateľov okolitých satelitov. Denne ňou prejdú aj desiatky cudzincov. Dunajská hrádza je totiž súčasťou medzinárodnej trasy Eurovelo 6.

Rusovce sú vhodným miestom na využitie bicykla namiesto auta či MHD. Po hrádzi sa môžete bezpečne dostať nielen do Petržalky, Eurovei, Auparku či centra mesta, výborne dostupný je aj Ružinov – Štrkovecké jazero, zimný štadión alebo trhovisko na Miletičovej ulici. Bezpečne dostupná je aj Karlova Ves či Dlhé Diely. Po hrádzi sa dostanete ku všetkým bratislavským mostom, z ktorých každý má aj samostatnú cyklotrasu. Po prejdení Dunaja je to s cyklotrasami o niečo horšie – ak aj sú, tak sú zväčša súčasťou chodníkov alebo ciest.

Eurovelo 6

Jedna z najznámejších diaľkových cyklotrás spája Atlantický oceán s Čiernym morom. Má viac ako 4000 kilometrov, prechádza desiatimi krajinami a povodím šiestich európskych riek. Najvyhľadávanejšími sú úseky popri Loire, Rýne a Dunaji. Práve vďaka Dunaju prechádza Eurovelo 6 aj cez Rusovce. Ak sa po rusovskej hrádzi vydáte smerom na Bratislavu alebo na Gabčíkovo, veľkú časť prejdete práve po tejto európskej cyklotrase. Dostali by ste sa po nej do Viedne či Budapešti, ale aj do Belehradu či Bukurešti. Alebo Linzu, Passau či francúzskeho Nantes. Na Slovenskom území je cyklotrasa vedená a značená na opačnej strane Dunaja, väčšina publikácií a máp ponúka ale aj alternatívnu cestu po Rusovskej strane.

Trasa cyklotrasy Eurovelo 6

Limes Romanum

Zvyšky Rímskeho tábora Kelemantia pri Komárne

Ak ste milovníkom histórie, môžete si spraviť výlet po Rímskych táboroch – od Rusovskej Gerulaty do rakúskeho Petronell-Carnuntum je to asi 35 kilometrov. Opačným smerom sa popri Dunaji dostanete až do dedinky Iža, kde sa nachádza ďalší z rímskych táborov tvoriacich Limes Romanum – KELEMANTIA. Táto trasa má okolo 130 kilometrov, čo už na jednodňový výlet, hlavne ak sa chcete na bicykli aj vrátiť, nie je. Treťou rímskou pamiatkou na tejto trase je samozrejme rusovská Gerulata, tú už ale máte predpokladám navštívenú :).

Jednodenné výlety do okolia

Ak máte radi cykloturistiku, sú Rusovce výborným štartom pre denné výlety. Trasy, ktoré sme vybrali, vedú po rovine a nie sú náročné na kondíciu. Treba si však zvoliť správnu dĺžku alebo výlet rozdeliť na viac dní.

Povodím Moravy

Celková dĺžka: 82 km
Prevýšenie: cesta vedie po rovine
Vhodné pre deti: áno, vedie z veľkej časti mimo frekventovaných ciest

Z Rusoviec po hrádzi a cez Most Lafranconi sa dostanete na Devínsku cestu. Až po toto miesto idete mimo cestnej dopravy. Cesta medzi Karlovou Vsou a Devínom vedie po Devínskej ceste vo vyznačenom, ale nie oddelenom cyklopruhu. V Devíne pod hradom sa opäť dostanete na cyklochodník popri Morave.

V Devínskej Novej Vsi prejdete po Moste Slobody do Rakúska. Okolo Schlosshofu sa dostanete k mostu cez Dunaj v Hainburgu. Tu sa napojíte na Eurovelo 6, po ktorom môžete pokračovať späť do Rusoviec. V takom prípade pokračujete až domov po cyklochodníku – po hrádzi. Môžete sa vrátiť aj cez Kittsee – úsek medzi Jarovcami a Rusovcami však treba prejsť po ceste.

Výlet si môžu vášniví cyklisti predĺžiť tak, že z Devínskej Novej Vsi pokračujú až do Záhorskej Vsi. Trasa vedie povodím Moravy a je veľmi príjemná a krásna. Kompa vás za pár eur prevezie do rakúskeho Angernu, odkiaľ vedú značené cyklochodníky až do Marcheggu a Schloshofu, kde sa vrátite na pôvodnú trasu. Tento okruh má z Rusoviec 140 kilometrov. Dá sa rozdeliť na dva dni a prespať na táborisku pri kompe v Záhorskej Vsi.

Trasa povodím Moravy vo formáte GPX: Schlosshof.gpx

Trasa cez Záhorskú ves vo formáte GPX: ZahorskaVes.gpx

 

Dunajskou cyklotrasou tam aj späť

Celková dĺžka: 67 km
Prevýšenie: cesta vedie po rovine
Vhodné pre deti: áno, vedie z veľkej časti mimo frekventovaných ciest

Jednou stranou Dunaja po prúde a druhou späť – je jedno, ktorý smer si vyberiete, “dunajský” okruh vedie komplet po hrádzi (len v Bratislavskom prístave sa treba asi kilometer pomotať). Kratšia varianta má 68 kilometrov a využíva kompu Vojka pri Dunaji – Kyselica (premáva 1x za hodinu a zdarma). Dlhšia vedie cez vodné dielo Gabčíkovo a s dĺžkou 95 kilometrov je o niečo náročnejšou, ale zvládnuteľnou variantou aj za jeden deň. Cestou prechádzate okolo múzea moderného umenia Danubiana, okúpať sa môžete napr. v Hamuliakove. V Bratislave prechádzate cez Dunaj Prístavným mostom.

Trasa vedie takmer celá po hrádzi, kde nie je automobilová doprava. Po ceste je potrebné prejsť Dunaj len v Čunove a Gabčíkove – cca. 2 kilometre.

Trasa vo formáte GPX: DunajskouCyklotrasou.gpx

Trojhraničná cyklotúra

Celková dĺžka: 55 km
Prevýšenie: cesta vedie po rovine
Vhodné pre deti: ?, vedie z veľkej časti mimo frekventovaných ciest

STaRZ organizuje vždy koncom mája trojhraničnú Cyklotúru priateľstva – organizovanú jazdu pelotónu cyklistov, ktorá vedie z Bratislavy cez rakúsky Nickelsdorf a maďarský Mosonmagyarovár do Lipótu. Práve ňou bola inšpirovaná naša trasa, ktorá nekončí v Lipóte, ale vracia sa späť do Rusoviec.

Táto trasa vedie z väčšej časti po vidieckych cestách v Rakúsku a cyklochodníkoch v Maďarsku. V Rajke je potrebné prejsť na hrádzu, aby ste sa dostali do Rusoviec mimo hlavnej cesty.

Trasa sa dá predĺžiť na 70 km, ak po prechode maďarskej hranice pokračujete z Hegyeshalomu na Mosonmagyarovár, odkiaľ tiež vedie do Rajky cyklochodník.

Trasa vo formáte GPX: Trojhranicie.gpx

Bicyklom po Bratislave

Približné vzdialenosti z Rusoviec do mesta sú:

Petržalka – Technopol – 10 km
Eurovea – 12 km
Aupark – 13 km
Hviezdoslavovo námestie – 14 km
Štrkovecké jazero – 16 km
Devín – 23 km

 

Avatar