Rusovské strasti: kolaps na Balkánskej

Škoda, že sme si takúto informáciu nemohli prečítať na tabuli pred Rusovcami alebo pri čakaní na semafór pri pošte niekdy začiatkom augusta.

Balkánska ulica je hlavnou dopravnou tepnou našej mestskej časti. Je fakticky jedinou komunikáciou, ktorá nás spája s mestom. A nielen nás, systematicky ju využívajú aj mimorusovskí cestovatelia. Všetci vieme, ako ťažko sa dá na ňu dostať z bočných ulíc počas rannej a večernej špičky. A tak nie div, že nás veľmi zaskočila jej náhla čiastočná uzávera v auguste.

Opravu si cesta a aj my, jej užívatelia, určite zaslúži, veď nejeden z nás pravidelne zahundre i zanadáva pri prechode výmoľom, vyčnievajúcim kanálom alebo obrovskou kalužou neodtekajúcej vody po búrke. Do hlavy nám len nešlo, prečo sa táto oprava nejako nenaplánovala aj vo vzťahu k obyvateľom. Hoci jej iniciátorom a realizátorom bol Magistrát, predsa len naša mestská časť mohla požadovať lepšiu informovanosť a reguláciu dopravy alebo napr. dočasný odklon jedného smeru cez Kovácsovú ulicu. Bohužiaľ, výsledkom boli dlhé zápchy do mesta i z mesta a veľa nespokojných ľudí.

Správca komunikácie a naša mestská časť zadosťučinili povoleniam a predpisom Oznámením na webovej stránke MČ 17. augusta o 13.30 hod.

A obyvatelia s rôznymi vnútornými pocitmi čakali v kolónach. O tom, čo im vírilo hlavou, sa navzájom podelili aj na sociálnych sieťach.

Najskôr sa objavili upozornenia:
Z Petržky do Rusoviec hodina 15, hlásili v rádiu – Ani o 10:30 smerom do Rusoviec od Petržalky to nebolo lepšie, 30 min minimálne – Zápcha v Rusovciach kvôli oprave cesty a prenosným semafórom na 25 -30 minút. – super už tu sedím 42 minút a ešte nie som v Rusovciach a hýbala som sa od Tesca malého na konci Petržalky – Upchaté, inak je pomaly po Slnečnice a celá cesta z Jaroviec. Jedine cez Rajku choďte tí, čo môžete – aj keď potrebujem ísť k Pošte v Rusovciach?

Kritické slová adresovali realizátorom:
Inak tomuto hovorím veľmi zaujímavý manažment – začať s opravami v piatok, kedy je intenzívna špička…

Padli podnety na rýchlejšie riešenia:
Skúšal to niekto obísť cez Rajku po diaľnici? Či sa tam niekde stojí? Ďakujem – prejazdné bez zdržania!!!! Len je to slušná zachádzka – Každý, kto má SK dialničnú môže ísť z Rusoviec cez Rajku a opačne po diaľnici do madarska cez Rajku je to bezplatne – prosim, túto info máte overenú? Mne všetci tvrdia opak, že je potrebná maďarská dialničná známka Hups, tak to mi asi príde pokuta – info od ľudí z Rajky: hneď za hranicou je diaľnica, známku treba, najlacnejsia ročná regionálne obmedzená po Gyor je 16.50 eur. Da sa kúpit online.

A niektorí zasa hľadali riešenia v rámci samotných Rusoviec:

Pomoc! Z Kovácsovej ulice sa stala diaľnica. Aspoň pomalšie. – Mali by dať obchádzku jeden smer cez Kovácsovu (ak odpustia domáci) s pomalou rýchlosťou a druhý smer normálne po Balkánskej. Toto je fakt o nervy 🙁 hodinu v zápche to je strašne veľa – Mohli by Kovácsovu pustiť dočasne obojsmerne alebo aspoň v jednom a riadiť to.

Bohužiaľ, reakcie tých, ktorí s tým mohli naozaj niečo robiť, bola (ne)očakávaná: mestská časť sa odvolávala na kompetentnosť Magistrátu a policajná hliadka zasa namiesto regulácie dopravy na upchatých miestach pokutovala tých, čo sa snažili nájsť inú cestu, lebo niečo nestíhali…

Pred škôlkou policajti, cez Kovácsovu už neprejdete. Koniec hlásenia. – No to je a policajti sa rehocú v jednosmerke a lapajú tých, čo tam vpália – Už sa pýtali policajtov, prečo na kovácske nepustia aj druhý smer a povedali, že to všetko záleží od dopravného inšpektorátu, že oni s tým nič neurobia.. .oooch.. tak sme išli zozadu popri koľajniciach cez poľnú cestu…

Pešo to vraj išlo najrýchlejšie:

Inak medzi Rusovcami a Jarovcami je kopec chodcov, to vyzerá na ľudí, čo vzdali čakanie na mhd, aj tak to šlo pešo rýchlejšie – Ja som to vzdala a auto nechala na začiatku Rusoviec, domov som došla s nákupom peso, lebo by sa mi už pokazil v tom horúcom aute po skoro hodine, pôjdem preň neskôr.

Celkovo situáciu zhodnotil nasledovný príspevok:

… mala by sa urobiť nová rýchlostná cesta s odbočkami do jednotlivých dedín, ktorá bude bez semafórov a nebude spoplatnená…cesta sa môže opravovať aj potom..čista katastrofa toto..A najhoršie na tom je, že takéto kolóny sú tu celoročne v špičkách, nie len vtedy, keď sa opravuje cesta!

Že načo toľko slov? Minimálne sa nádejame, že si naše postrehy prečíta niekto z pracovníkov našej mestskej časti a nabudúce možno vynaloží aspoň nejakú námahu v podobe požiadavky na informovanosť občanov, aby sme mali pocit, že sú tu pre nás a urobia všetko pre náš plnohodnotný a spokojný život, aj keď to nebude spadať do ich bezprostrednej kompetencie.

Katka Winter Katka Winter