Lovci komárov

Lovci komárov

Už sa vám niekedy stalo, že na vás v zaútočili komáre a hrali proti vám veľmi neférovú presilovku? Nie? V tom prípade sa nám ozvite – pochválime sa, kde vo svete niekto číta náš časopis. Z Rusoviec totiž určite nie ste.

Počnúc týmto rokom by však veci mohli byť trochu inak. Mesto vyhlásilo komárom ekologickú vojnu. S pomocou niekoľkých stoviek dobrovoľníkov chce zabrániť komárím kalamitám. Hneď na úvod však treba povedať: to neznamená, že vás v tejto sezóne nebodne ani jeden komár. 

Môže byť vojna ekologická?

Takáto vojna áno. Nie je to však vojna proti hmyzu ako takému. Cieľom dokonca nie je ani eliminovať komára z povrchu zemského, aj tento nepríjemný hmyz tu má svoje miesto. Ide skôr o to, aby sme tu mohli v pokoji žiť aj my. 

Školenie lovcov komárov

Prípravok, ktorý sa proti komárom aplikuje, sa volá BTI a je to larvicíd, ktorý selektívne likviduje jedine larvy komárov. Kým postihnuté komárie larvy budú odpočívať v pokoji, ostatný hmyz môže teda spávať v kľude. Iné prípravky ničia plošne všetko, vrátane včiel či iných opeľovačov, a navyše sú aj pre nás karcinogénne. 

Preto budú počas celej sezóny priamo v teréne dobrovoľníci: budeme monitorovať zmapované liahniská, objavovať nové, hlásiť stavy nepriateľa veliteľstvu protikomárích síl a akonáhle bude nepriateľ v stave silného zbrojenia (čo znamená viac ako 7 lariev v žufanke), na základe nášho hlásenia vyrazí do boja buď pechota (mobilný tím s chrbtovým postrekovačom), alebo dokonca letectvo (dron, prípadne helikoptéra).  

Výsek z online mapy, zobrazujúcej liahniská

Vlastne ten budúci čas už nie je na mieste. Ak sa vám zdá, že komária sezóna ešte celkom nezačala, nie je to tak. Už dávno začala. Objavili sme už mnoho liahnísk, v ktorých sa to larvami komárov len tak hemžilo, ale nedovolili sme im vyliahnuť sa.

Nie sme v tom sami

Tento projekt je na našom území pilotný, ale to neznamená, že sme v tom sami. Magistrát spolupracuje s Rakúskom, ktoré tento systém už nejaký čas aplikuje a od nás sa budú učiť aj priľahlé regióny, či už smerom na Karpaty alebo na Šamorín. Aj Bratislava k projektu pristúpila po dvoch rokoch monitorovania biológmi. Celé by to malo postupne dávať stále väčší zmysel: spolupráca priľahlých regiónov je dôležitá, pretože vietor dokáže komáre preniesť aj niekoľko desiatok kilometrov. My si tu teda môžeme urobiť zónu bez komárov, ale môže sa stať, že nám sem prifúkne na návštevu komáre z Malaciek.

To je tiež jeden z dôvodov, prečo je dobré mať realistické očakávania. Počíta sa s tým, že systém sa bude postupne vylepšovať. Naši dobrovoľníci nachádzajú v teréne nové liahniská, upresňujú existujúce, sami sa učíme. Mesto bude zároveň monitorovať celkový stav aj pomocou špeciálnych lapačov a celú situáciu priebežne vyhodnocovať.

Nasir Jalili na školení lovcov

Jednou z našich výhod je, že práve v Rusovciach býva doc. Nasir Jalili – biológ, člen Slovenskej parazitologickej spoločnosti, ktorý od roku 1991 študuje komáre. Jeho odbornosť je veľkým prínosom – rusovskí dobrovoľníci mali možnosť spoznať ho na úvodnom školení priamo v teréne.  

Ako môžete pomôcť vy

Práca dobrovoľníkov priamo v rusovských lesoch a hájoch je základom úspechu, ale jej efekt bude len čiastočný, ak máte na záhrade sud so stojatou vodou – v takom prípade si sami vychováte tisícky štípajúcich potvoriek. Dávajte preto pozor a larvy sami likvidujte – niekedy im stačí aj kvetináč, v ktorom sa drží voda. Mesto pracuje aj na tom, aby bolo možné tablety BTI rozdávať, vyžaduje to však schválenie úradov. 

Komárie larvy. Foto Michal Sapák

V strehu treba byť najmä keď je teplo a zároveň zaprší – larvy komárov potrebujú stojatú vodu. V prípade letných dažďov stačí pre životný cyklus larvy 4-5 dní. To je čas, kedy treba stihnúť zmonitorovať liahnisko aj aplikovať prostriedok – a tiež je to čas, počas ktorého by mal každý z nás u seba doma odsledovať spomínané sudy s vodou a kvetináče. 

Záverom vás všetkých prosím o zhovievavosť. Práca dobrovoľníkov je o pravidelnom brodení sa v bahne, predieraní sa húštinami a vybiehaní nielen vtedy, keď sa človeku chce. Dobrovoľníci, ktorí sa na to podujali, si zaslúžia obrovskú pochvalu. Keď však príde kalamitný čas, bude to pre nich náročné, navyše do piateho stupňa ochrany pri Dunaji vkročiť nemôžeme a tiež nezachytíme každú mláku. Takže keď vás v lete bodne komár, spomeňte si, že bez tohto projektu by vás ich bodlo možno päť, možno desať. Pamätajme: nejde o to, aby komáre neboli. Ide o to, aby ich bolo menej.