Muklovský metlobal… knižný fenomén alebo skutočný šport?

Muklovský metlobal… knižný fenomén alebo skutočný šport?

Každý fanúšik série kníh o mladom čarodejníkovi Harry Potterovi pozná hru s názvom metlobal. Dobrého hráča tejto zaujímavej hry ste spoznali podľa lietajúcej metly, žiadneho strachu z výšky, vždy pripraveného fanklubu a samozrejme zlatej strely.

 

O tom, či aj v skutočnej hre platia rovnaké pravidlá ako v jej knižnej podobe, sme sa porozprávali s Rusovčanom a hráčom muklovského metlobalu Martinom Mornárom.

 

Môžeš sa pre nás neznalých pokúsiť popísať základné pravidlá tejto hry?

Metlobal je novovzniknutý, netradičný šport. Na ihrisku sa nachádza na každej strane 7 hráčov, ktorých cieľom je skórovať góly cez obruče umiestnené na súperovej polovici ihriska. Z každého tímu môžu byť na ihrisku naraz najviac štyria hráči rovnakého pohlavia. Vďaka tomu je metlobal jediným zmiešaným kontaktným kolektívnym športom na svete.

 

Metlobal sa značne líši od tradičných športov, no prirovnal by som ho k ragby a vybíjanej. Traja triafači (chasers) a brankár (keeper) sa snažia skórovať cez súperove obruče jemne sfúknutou volejbalovou loptou. V hre sa nachádzajú ďalšie lopty, s ktorými hrajú v každom tíme dvaja odrážači (beaters). Ich cieľom je týmito loptami vybíjať súperov. Ak odrážač niekoho trafí, zasiahnutý hráč musí prestať hrať a musí sa dotknúť obručí na vlastnej polovici ihriska. Až potom sa opäť môže zapojiť do hry.

 

Hra končí po chytení strely (snitch). Tá na ihrisko prichádza po osemnástich minútach hry a je úlohou stíhača (seeker), aby ju chytil. Zlatá strela je pripnutá na kraťasy rozhodcu, ktorý sa fyzicky bráni jej chyteniu.

 

Je dané nejaké vekové ohraničenie pri tomto športe?

Keďže metlobal je kontaktný šport, tak kvôli bezpečnosti máme vekový limit. Naše tréningy sú prístupné od 16 rokov a až do dosiahnutia plnoletosti musia mať hráči na zápasy povolenie od rodiča či od zákonného zástupcu. Hornú hranicu nemáme, no ľudí po tridsať-päťke vídame len zriedka. Vekový priemer tímu je okolo 24 rokov.

 

Aké predpoklady by mal mať dobrý hráč metlobalu?

Ideálna typografia metlobalistu neexistuje, stačí ak nebude mať obe ruky ľavé. Všetko ostatné sa dá naučiť☺.

 

Si súčasťou metlobalového tímu Pressburg Phantoms. Aké je jeho zloženie? A kto sa môže stať jeho členom?

Tím tvoria mladí ľudia z Bratislavy a blízkeho okolia. Momentálne trénujeme v Ružinove v športovom areáli na Nevädzovej ulici. Aj keď väčšinu tímu tvoria vysokoškoláci a mladí pracujúci nájdu sa výnimky. Napríklad máme v tíme otca s dcérou – obaja sú športovo založení a je super ich vidieť spolu na ihrisku.

Členom tímu sa môže stať ktokoľvek, kto má záujem si tento netradičný šport vyskúšať. Hľadáme do tímu ženy i mužov, športovcov i nešportovcov, jednoducho každého, kto má záujem to skúsiť. Metlobal nie je len hra, je to aj super partia ľudí.

 

Neplánuješ zaučiť mladých metlobalistov aj v Rusovciach?

Na Slovensku som momentálne iba zopár mesiacov v roku, takže povaha mojej práce mi nedovoľuje rozvíjať takúto aktivitu doma v Rusovciach. Napriek tomu by som chcel pozvať ľudí, aby si to prišli vyskúšať: bratislavský tím vás rád privíta.

 

Niečo o Martinovi

Má 26 rokov a od ukončenia štúdia pracuje ako konzultant pre slovenskú firmu v Londýne. K metlobalu sa dostal v lete 2015 po tom, čo na sociálnych sieťach zachytil informáciu o otvorenom tréningu. Ako prvé mu napadlo, že to bude hlúposť alebo nejaký žart. Napriek tomu sa prišiel pozrieť a na prvom tréningu pochopil, že sa jedná o netradičný, no fyzicky náročný šport. Povedal si, že to skúsi. A drží ho to dodnes.

Rozhovor s Martinom Mornárom viedla Lucia Tuleková Henčelová

Lucia Tuleková-Henčelová