Rusovciam hrozí živelná výstavba

Rusovciam hrozí živelná výstavba

Naše najnovšie poznatky v kauze Rusovce-sever hovoria, že máme na stole problém.

Aktuálny stav je totiž taký, že Magistrát, ktorý musí schváliť návrh územného plánu zóny (úpz), očakáva prepracovaný návrh, takže z jeho pohľadu vec stojí od septembra 2016 opäť na našej obci. Tá tvrdí, že nemá vyjadrenia dotknutých organizácií (detaily však neprezradí) a preto nemôže nič robiť. Navyše je do toho vložená prokuratúra, čo už priznáva aj naša obec. Takže bohužiaľ, musíme čakať.

V máji pritom končí stavebná uzávera, takže čoskoro môžu developeri žiadať povolenie na výstavbu 4 aj viacpodlažných objektov a obec im bude musieť vyhovieť.

Je smutné, že nás kompetentní roky nepočúvali. Takto pred rokom sme sa najprv dlho neúspešne domáhali stretnutia so spracovateľom. Po tom, ako sme sa konečne dozvedeli, že neplánuje nielen diskutovať o neakceptovaných pripomienkach verejnosti, ale že žiadne ďalšie už ani neprijme, sme, nemajúc inej možnosti, poslali kompetentným otvorený list. V ňom sme upozorňovali presne na to, čo sa dnes ukazuje ako hlavný problém: nekvalita návrhu najmä v oblasti dopravy, dokonca neakceptovanie mnohých noriem. A tiež na to, že hrozí riziko nestihnutia procesu do skončenia stavebnej uzávery.

Dnes sa zdá, že sedem rokov(!) trvajúci proces sa končí bez prijatia úpz a investori sa už zrejme tešia na výstavbu neregulovanú plánom zóny.

Stačilo pritom pristupovať k veci aspoň trochu zodpovedne – a tiež aspoň občas počúvať aj ľudí, ktorí nie sú v skupine okolo starostu Antoša a jeho synovca Jenčíka.