Šport a Rusovce

Šport a Rusovce

Rusovce, to nie sú iba kaštieľ, zmrzlinárne a nudapláž. Rusovce sú aj mestská časť Bratislavy, ktorá ponúka veľa príležitostí športovať. Multifunkčné ihriská, vonkajšia „work-out“ zóna, upravený futbalový areál, petangové ihriská, vonkajšie a vnútorné športoviská hotela Ponteo – to všetko môžeme využívať už dnes. Čoskoro sa začne budovať „skate park“. Bude vítaným útočiskom pre mladú generáciu skejterov, ktorí majú problém nájsť si vhodné podmienky, aby nerušili chodcov. 

To, že máme k športu blízko, sme dokázali aj tým, že sme športovať neprestali ani počas obmedzení hromadných akcií kvôli pandémii. Rusovce na jar organizovali už druhý ročník “rúškového” behu, kde si mohli bežci porovnať svoje výkony pri dodržiavaní sprísnených hygienických pravidiel. Po úspešnej bežeckej akcii si prišli na svoje aj cyklisti. “Rusovská časovka” sa po prvýkrát uskutočnila koncom júna 2021 ako virtuálny pretek s ambíciou stať sa reálnym cyklistickým závodom už budúci rok. Aj takouto formou sa snaží naša obec motivovať svojich obyvateľov k zdravému pohybu.

Historicky je v Rusovciach jednoznačne dominantným športom futbal. Náš tím s bohatou históriou sa postupne prepracoval do III. ligy, kde hrá dnes. Určite je nás viac takých, ktorí radi chodíme fandiť “tým našim”. Pravidelné zápasy sú dlhodobo obľúbeným miestom stretnutia športovcov: aktívnych a aj pasívnych, ale hlavne Rusovčanov.

Osobne vnímam podporu športu v Rusovciach veľmi citlivo. Šport je súčasťou môjho života už od detstva. Po skúšaní všetkých bežne dostupných športových disciplín a hľadaní toho „pravého“ som náhodou objavil squash. Bolo to v období, keď sa ešte v bežne hrávalo na kurtoch, ktoré ani nemali správne rozmery a dokonca ani neexistovali oficiálne pravidlá v slovenčine. Tento rýchly šport ma nadchol a s nadšením sa mu venujem už viac ako 23 rokov. Bol som aktívny tréner, rozhodca a hráč najvyššej ligy. Squashom sa stále bavím aspoň raz za týždeň a občas sa zúčastňujem na turnajoch.

Po tom, ako sme sa pred desiatimi rokmi s rodinou usadili v Rusovciach, som začal objavovať a postupne aj naplno využívať náš rovinatý terén. Máme tu ideálne prostredie na cestnú cyklistiku, beh v príjemnom tieni stromov okolitých lesov a samozrejme obľúbené jazero na plávanie. Práve som vymenoval tri disciplíny atraktívneho športu – triatlonu, ktorý som „ochutnal“ pred pár rokmi a odvtedy sa každoročne snažím prekonávať svoje limity. Mám radosť, že tento rok sa v lete uskutoční Rusovský triatlon, organizovaný nadšencami – pre nadšencov. Kombinácia vytrvalostných disciplín a technicky náročných striedaní medzi plávaním a jazdou na bicykli, resp. prechod z bicykla na beh, sú lákavou výzvou. Pretekať v prvom ročníku budeme zatiaľ iba na amatérskej úrovni. Na výber budú tri rôzne dĺžky tratí – krátky „super šprint“, dlhší „šprint“ a ponúkneme aj naozajstný – olympijský triatlon.

Rozvoj športu v Rusovciach musí byť prirodzená súčasť vývoja našej obce. Značenie nových bežeckých trás, udržiavanie kvalitnej siete cyklotrás, upratané okolie jazera a ďalšie „drobnosti“ nám pomôžu vybudovať vhodné podmienky na športovanie. Okrem tréningov malých futbalistov mám radosť, že v Rusovciach majú priestor aj iné športy – parkúr, tenis, nordic walking, karate, petang, či už spomínaný triatlon. Zabezpečením možnosti športovať v našej obci môžeme pomôcť budovať prostredie, kde bude filozofia “fair-play” súčasťou každodenného života (nie iba v športe).

Podporme každú zmysluplnú snahu o budovanie nových športovísk alebo organizovanie športových podujatí, lebo verím, že bezpečné a dostupné športoviská môžu byť ďalšia z vecí, na ktoré majú byť Rusovce hrdé.