Život bez odpadu

Život bez odpadu

Téme triedenia odpadu sme sa venovali niekoľkokrát, ale teraz ma zaujala myšlienka, ktorá je namieste ešte pred samotným triedením. Ako odpad vôbec netvoriť? Takzvané ZERO WASTE.

 

Ako vieme, v recyklovaní a triedení nie je Slovensko na popredných miestach. Dlhodobo premýšlam, čo viac ako triedenie môžem ja, jedna osôbka tejto krajiny, urobiť? Priviedlo ma to k myšlienkam “hnutia/filozofie” ZERO WASTE a začala som sa viac zamýšľať, ako odpad vlastne vôbec neprodukovať. Rada by som sa s Vami podelila o základné princípy tejto životnej filozofie.

 

Je dosť možné, že niektorým sa predstava nulového odpadu zdá utópiou a niečím nedosiahnuteľným. Keď sa však zamyslíme nad 5 základnými princípmi a skúsime ich pretaviť do nášho bežného života, možno zistíme, že to až tak náročné nie je.

 

  1. Odmietni, čo nepotrebuješ – nebojte sa povedať Nie veciam, ktoré v domácnosti nepotrebujete a hneď ako Vám ich ponúkajú, odmietnite ich. Odmietnite napríklad reklamné predmety, letáky do schránky, igelitky a mikrotenové sačky v obchode,…

 

  1. Zredukuj, čo skutočne potrebuješ – skúsme premýšľať nad každým nákupom, či danú vec potrebujeme – potrebujem skutočne nový mobil iba preto, lebo som ho splatil/la telekomukačnej spoločnosti? Potrebujem ďalší kus do môjho šatníka? Potrebujem stan, sušičku ovocia, vŕtačku? Nemám možnosť niektoré veci si požičať od známych, alebo z požičovne? “Nezabúdajme, že náš dnešný nákup je náš zajtrajší odpad.”

 

  1. Znovu použi a oprav – nie nadarmo sa hovorí, že “nie som taký bohatý, aby som si mohol kupovať lacné veci”. Mnohokrát  je lákavé kúpiť niečo lacné, ale nie vždy cena svedčí o kvalite a trvácnosti. A tiež nás láka možnosť vec rýchlejšie vyhodiť, keď vieme, že nestála veľa peňazí. Skúsme teda to, čo sa pokazí, opraviť/dať opraviť a používať ďalej. Premyslime si, či niekedy investovanie do kvality neprinesie dlhotrvácnejšie užívanie danej veci.  Nezabudnime, že existujú second-handy a bazáre. A mozno ako úplne prvú vec, na ktorú máme myslieť – vyraďme jednorázové veci z našich životov. Na všetko jednorázové existuje trvácnejšia náhrada – igelitky/látkové tašky, jednorázový riad/sklenný riad, papierové vreckovky/látkové vreckovky atď.

 

  1. Recykluj – keď už nevieme inak nepotrebnú vec použiť/nedá sa opraviť/nikomu neposlúži, vtedy recyklujme. Základom recyklácie je správne triedenie odpadu. Učme to naše deti, našich rodičov, nech je to súčasť našich domov.

 

  1. Kompostuj – odkedy bývam v dome, nedokážem naplniť zmiešaný smetný kôš, ktorý mi vynášajú každé 2 týždne. Jednou z vecí je, že triedim odpad a druhou, že mám kompost. Až 40% odpadu domácnosti tvorí biologický odpad, ktorý sa vie rozložiť. Použime hnojivo vzniknuté kompostovaním v záhrade či na balkóne. Ak nechcete mať kompost priamo na záhrade a využívať ho, žiadajte od obce kompostér, ktorý Vám budú vynášať.

 

Netvorenie odpadu znamená aj bezobalové nakupovanie. Keď som si predstavila, koľko kupujeme balených vecí, hneď ma táto myšlienka nadchla.  Úplne najjednoduchšou cestou sú lokálne trhy – nakupujete lokálne produkty a môžete ich ukladať rovno do košíkov alebo plátených tašiek. Druhou možnosťou sú bezobalové obchody – a vedzte, že ich začína pribúdať. Takto môžete nakúpiť nielen strukoviny, múku, ryžu, oriešky či koreniny, ale aj drogériu.

 

Obnova trhov v Rusovciach či otvorenie bezobalovej ekologickej predajne by určite v našej obci priniesli nový vietor do služieb. Okrem toho, že by sme mohli kupovať ekologickejšie produkty, bolo by to zdravou konkurenciou súčasným službám.

 

Možno sa Vám v hlave vynárajú rôzne myšlienky, že ako toto všetko zakomponovať do svojho života, že je toho veľa, na čo myslieť a že sa nechcete vzdať pohodlia, ktoré máte. Ani ja nie som v tomto dokonalá a nedokázala som ešte úplne všetko implementovať do našej domácnosti. Premýšlam však nad našou planétou, pretože mi nie je jedno, ako sa mení. Berte to, prosím, ako inšpiráciu a možno keď najbližšie pôjdete do obchodu, na niečo z tohto si spomeniete :-).

Katarína Zjavková

V článku sú citáty zo zdroja: http://www.zerowasteslovakia.sk

Katarína Zjavková

 

Tu je niekoľko tipov, kde môžete v Bratislave bezobalovo nakupovať.

Potraviny:

  • U Dobrožrúta (Radlinského 27)

  • Slnečnica (Kvačalova 49)

  • Trch (Petržalské Slnečnice)

  • Fresh Market

  • Naturalka (Petržalská Tržnica)

 

Drogéria:

  • U Dobrožrúta (Radlinského 27)

  • Mydlinka (Fresh Market),

  • Vani (Trhovisko Miletičova)

  • Ave Party (Mánesovo námestie 2-3)

  • Slnečnica (Kvačalova 49)

  • Bioraj (Mlynské Nivy, budova Twin City)

  • Zelený Obchod (Fresh Market)