Keď nie ste aktívny športovec, ale aj tak sa radi túlate po okolí, môže byť pre vás zaujímavou motiváciou prečo vytiahnuť päty z domu hľadanie “kešiek”, odborne nazývané Geocaching. Zábava pre dospelých, ale aj pre deti má svoje miesto aj v Rusovciach.
ČO JE TO GEOCACHING?
Na to, aby geocaching fungoval sú potrební tí, čo kešky hľadajú, ale aj tí, čo kešky vytvárajú a spravujú.
“Kešky” sú vlastne umelo vytvorené skrýše. Menšie, väčšie, viac alebo menej schované či zasadené do terénu. Nájdete ich na stromoch, v dierach po vypadnutých tehlách, polorozpadnutých múrikoch. Zo spodu lavičiek, na zábradlí mosta – môžu byť jednoducho všade. Samotnú kešku tvorí väčšinou uzavretá krabička – tuba od šumivých vitamínov, kovová krabička od cukríkov, škatuľa od kávy – niečo, do čoho sa zmestí drobný zošit, malá ceruzka a – dôležitý aspekt – je to nepremokavé.
Pri geocachingu ide skôr o hľadanie skrýše samotnej ako o jej obsah, ale v niektorých nájdete aj drobné prekvapenie. To môžete vymeniť za iné prekvapenie, alebo sa zapísať do zošita, ktorý ku keške patrí. Zanechanie vašej stopy po hľadaní ocenia tí, ktorí kešku spravujú. Rovnako ocenia aj vrátenie kešky na rovnaké miesto, kde ste ju našli. A nezverejnenie tohto (presného) miesta na facebooku 🙂
Geocaching sa rozmohol s popularizáciou a dostupnosťou rôznych GPS navigácií. Práve GPS súradnice sú totiž tým, čo vás ku keškám dovedie. Niekedy už treba potom len hľadať, inokedy obsahuje “mapa” ku keške aj indíciu, hádanku či inú pomôcku. Prvá keška bola ukrytá v roku 2000 v USA a predurčila zábavu tisíckam ľudí po celom svete.
ZA KEŠKAMI V RUSOVCIACH
Podľa portálu geocaching.com, ktorý je dnes jedným z najrozšírenejších pre hľadanie kešiek, je v Bratislave a okolí viac ako 2800 ukrytých “pokladov”. Stránka uvádza nielen GPS súradnice a indíciu, ale aj veľkosť kešky, náročnosť jej hľadania či jej typ – od klasických, po virtuálne. Stačí zadať miesto, kde sa nachádzate, vybrať si a ísť hľadať.
Niekoľko kešiek nájdete aj v uliciach Rusoviec, ďalšie v parku pri kaštieli a lesoparku. Jedna je aj na Trojhrane či na starom prechode do Maďarska (aj keď to už nie sú úplne Rusovce :)) Po cyklistickom chodníku pri hrádzi sa nachádza tzv. Hrádzová zvodidlová séria, ktorej súčasťou je 37 krabičiek od Slnečníc až po Čunovo. V (leso)parku je ukrytých aj pár tzv. “tajomných” kešiek, ktoré sú nielen o hľadaní, ale aj o rozlúštení kódu alebo inej indície, prípadne súradníc samotných.
GEOCACHING MIMO DOMU
Geocaching je zaujímavou zábavou (nielen pre puberťákov :)) aj počas výletov a dovoleniek. Je nimi posiaty doslova celý svet. Hľadať môžete na najvyššom vrchole vašej túry či v uličkách historických miest. Jedna z najväčších sérií kešiek na Slovensku je pod názvom Dlhá červená línia umiestnená na červenej turistickej značke medzi mestami Trstená a Zázrivá. Obsahuje viac ako 200 skrýší!
Keď si Geocaching v pohodlí domáceho prostredia vyskúšate a chytí vás za srdce, už sa ho nezbavíte. Do zoznamu vecí na pobalenie pred dovolenkou pripíšete aj stiahnutie kešiek, aby ste aj tam, kde je mobilný signál drahý alebo slabý, mohli hľadať do sýtosti. Stačí zadať lokalitu, prípadne pridať do filtra náročnosť, ktorá je pre vás zaujímavá a desiatky, ak nie stovky výsledkov sú pripravené na stiahnutie do vašej mobilnej aplikácie alebo GPS zariadenia. V zónach, kde máte internet dostupný, je najlepšou variantou aplikácia kooperujúca so stránkou geocaching.com. Tak máte kešky vždy po ruke.
TIPY A TRIKY PRE ZAČÍNAJÚCICH GEOCACHEROV
- Na hľadanie kešiek nepotrebujete špeciálne zariadenie. Vyskúšajte si to so svojím mobilným telefónom. Povoľte zisťovanie polohy pomocou GPS a do aplikácie mapy zadajte súradnice, ktoré si opíšete zo stránky geocaching.com. Nezabudnite si pozrieť aj prípadné indície!
- Stiahnuť si môžete aj mobilnú aplikáciu Geocaching, ktorá používa dáta zo spomínanej stránky geocaching.com. Potom máte údaje o keške, vrátane poznámok a indícií, vždy po ruke.
- Pri výbere kešiek nehľaďte len na miesto, kde sa nachádza, vyberte si aj kešku s nízkou náročnosťou, prístupným terénom a štandardnej alebo veľkej veľkosti (nie mikro!)
- Keď kešku nájdete, zapíšte sa! Je dobré nosiť so sebou pero, ak by to, čo sa v keške nachádza, nepísalo. Môžete si zvoliť aj svoju prezývku, pod ktorou sa nielen zapíšete, ale aj prihlásite na portál geocaching.com
- Po nájdení kešky môžete na webe/v aplikácii označiť, že ste kešku našli, Pridať je možné aj krátky príbeh, ktorý by ale nemal obsahovať žiadne informácie, ktoré by ostatným hru pokazili.
- Ak kešku neviete nájsť alebo je poškodená, môžete nahlásiť cez web/aplikáciu aj tento problém (viď obrázok)
- Keď sa do geocachingu zamilujete, zaplaťte si na geocaching.com predplatné. Výrazne zjednoduší vaše lovenie kešiek po celom svete 🙂
CHCETE SI TO VYSKÚŠAŤ?
Vybrali sme pre vás súradnice a indície niekoľkých kešiek v Rusovciach
Názov: Salaš Popis: Ku keške sa dostanete po krátkej prechádzke lesom.
Náročnosť: 1 GPS: N 48° 03.113 E 017° 09.432
Indícia: Nie je uvedená
Názov: Červený bicykel Popis: Tradičná keška venovaná “červenému bicyklu”
Náročnosť: 1/2 GPS: N 48° 03.277 E 017° 08.513
Indícia: Prvá písomná zmienka o Rusovciach (terra Uruzwar Wruzvar)
Názov: Rusovský les Popis: Keška je schovaná kúsok od vstupu do hlbšieho lesa
Náročnosť: 2 GPS: N 48° 02.514 E 017° 09.773
Indícia: Keška je schovaná v malej diere v nízkom malom strome
A jedna keška pripravená špeciálne k vydaniu tohto čísla:
Názov: Niečo z rusovskej histórie
Popis: Keška je venovaná jednej pamiatke a jednému pamätníku
Náročnosť: 1
GPS: N 48° 2.974 E 017° 9.114
Indícia: Z dažďa pod odkvap
Prvých piatich najrýchlejších nálezcov uverejníme na našom facebooku. Nezabudnite sa zapísať do zošitka. 🙂
Pripravili Darina a Palo Mokráňovci