Na uliciach stretávame okrem domácich mačiek – tuláčok aj také, ktoré sa už narodili na ulici a žijú tam celý život. Ulica je ich domovom, sú plaché a len málokedy vedia žiť spolu s človekom. Sú to tzv. ferálne mačky – potomkovia domácich mačiek, ktoré kedysi vyhodil človek a naučili sa žiť na vlastnú päsť.
Pomoc pre pouličné mačky? Odchyt – kastrácia – očkovanie – návrat
Čo s takýmito pouličnými mačkami? Prikrmovaním zvyšujete ich schopnosť rozmnožovať sa. Je dokázané, že mačky sa rozmnožujú podľa životných podmienok. Môžu otehotnieť už vo veku 5 mesiacov a mať mladé 2-3x ročne. Populácia mačiek sa tak môže v rekordnom čase veľmi rozrásť. Kotnosť a starostlivosť o mladé sú pre mačacie matky veľmi náročné a viac než polovica mačiatok uhynie. Preto, ak mačičky prikrmujete, snažte sa zabezpečiť ich kastráciu a ošetrenie. To najlepšie, čo môžete pre túlavé mačky spraviť, je odchytiť ich, nechať vykastrovať a zaočkovať a vrátiť na pôvodné miesto – do ich rajónu, pretože to je ich domov.
Ako na to?
Po zavolaní na číslo mestskej polície 159 nahláste údaje: ulicu, kde sa dané zviera pohybuje, dátum a čas, kedy bolo zviera pozorované, meno a priezvisko nahlasovateľa, telefónny kontakt, druh zvieraťa, rasu a počet. Následne budú spísané presné údaje o dátume a čase výkonu, umiestnenie do karantény a ďalšie údaje, napríklad nakladanie s túlavým zvieraťom. Mačky prídu potom odchytiť zamestnanci Slobody zvierat, s ktorou má Magistrát zmluvu na zabezpečenie týchto činností.
Tento kastračný program, pre ktorý sa hlavné mesto rozhodlo, pomáha regulovať počet ferálnych mačiek v meste. Netreba pritom zabúdať na fakt, že ferálne mačky plnia niekoľko dôležitých funkcií v prírode, okrem iného elimináciu drobných hlodavcov a podobne.