Dajme veciam druhú šancu

Dajme veciam druhú šancu

Princíp SWAPu, bartrovania, alebo jednoducho výmeny tovaru či služieb, je spôsob, ako prispieť k udržateľnému životnému štýlu. Jeho obľuba rastie už aj na Slovensku. Máme za sebou prvý úspešný Mestský bazár OLO, na prvé trvalé  „re-use“ centrum zatiaľ čakáme. Dať druhú šancu veciam, ktoré už vy doma nevyužijete, však môžete aj prostredníctvom Facebookovej skupiny SWAP Bratislava. Za týmto projektom stoja dve mladé dámy – zakladateľka Vanessa Warhol  a administrátorka, Rusovčanka Lucia Šinalová.  

Venovali ste sa už predtým niečomu, čo vás k SWAP skupine inšpirovalo?

Vanessa Warhol

V: Inšpiráciou bol asi môj príbeh a moja cesta. Už niekoľko rokov sa zaujímam o tému udržateľnosti a ochrany životného prostredia. Prešla som si rôznymi fázami ako žiť čo najlepšie, najpohodlnejšie a najudržateľnejšie. Takýto spôsob života je mojou neoddeliteľnou súčasťou a životným štýlom. Zvykla som byť zberačom a neustále odkladať veci, ktoré „ešte niekedy na niečo použijem“. Veľmi ťažko som sa takýchto vecí vzdávala. Práve koncept SWAPu mi dal neskutočnú slobodu posunúť veci ďalej a prípadne získať potrebné. Preto som si povedala, že chcem túto slobodu sprostredkovať aj iným. Aktuálne sa snažím žiť minimalisticky, ale je to proces na dlhé trate, keďže vecí som sa za svoj život nahromadila dosť. Najefektívnejším krokom týmto smerom je pre mňa vždy sťahovanie.

Aká bola vaša inšpirácia na založenie swapovacej skupiny práve na Facebooku?

V: Mojou hlavnou inšpiráciou bola už existujúca skupina SWAP Prague, ktorá mi vo veľa ohľadoch pomohla a uľahčila život po mojom presťahovaní sa do Prahy. Veľmi rada navštevujem aj fyzické SWAP eventy, no nie vždy má človek priestor a čas sa zúčastniť, prípadne získať nejakú protihodnotu, čo stále ľudia viac menej chcú a očakávajú. Najmä pri hodnotnejších kúskoch, či už sa bavíme o pôvodnej cene alebo emocionálnej hodnote.

Kedy ste skupinu založili?

V: Skupinu SWAP Bratislava som založila v Decembri v roku 2019 s podporou a pomocou môjho priateľa. Mojou pravou rukou sa tento rok stala Lucka, bez ktorej by skupina nefungovala tak, ako funguje. Je to o každodennej starostlivosti. Každý príspevok pred publikovaním schvaľujeme, keďže trváme na tom, aby spĺňal pravidlá skupiny, ktoré sú pre každého rovnaké. Príspevok musí obsahovať: Čo swapujete, za čo swapujete a kde swapujete v rámci Bratislavy a okolia.

Lucia Šinalová

L: Ja som členkou takmer od začiatku, pamätám si, keď skupina mala len niekoľko stoviek členov. Ako administrátor som sa k Vanesse pridala začiatkom tohto roka, keď sa skupina už rozrástla a sama to nestíhala. Schvaľovanie príspevkov je drina, neverili by ste, čo všetko ľudia dokážu prezdieľať, čo sa swapu vôbec netýka. Našťastie to dokážem robiť takmer kdekoľvek, ideálny čas je pri cestovaní alebo pozeraní filmov, keď si potrebujem oddýchnuť od učenia.

Viem si predstaviť, že na schválenie príspevku ľudia dosť netrpezlivo čakajú.

L: Jednoznačne. Snažím sa schvaľovať príspevky vždy pred spaním a potom zase ráno, ale niekedy sa mi ani nepodarí na jedenkrát schváliť všetko. Priebežne cez deň to potom dobieham. Naozaj nechcem, aby ľudia čakali na zverejnenie dlho, ale niekedy to jednoducho nie je v mojich silách urobiť okamžite. A nechcem to schvaľovať automaticky, udržanie kvality príspevkov považujem za kľúčové pre udržanie kvality samotnej skupiny. Keby tie príspevky nemali všetky informácie, samú by ma to ako používateľa nebavilo a odrádzalo.

Čo vás najviac prekvapilo, keď ste swap skupinu spustili?

V: Pozitívne ma prekvapil nečakaný rozbeh skupiny. Spočiatku to bolo najmä o pozývaní a rozšírovaní povedomia medzi známymi a zrazu nastala fáza, kedy skupina začala neskutočne rýchlo rásť. K dnešnému dňu je v skupine 5700 členov a denne schvaľujeme viac ako sto príspevkov. Čo považujem za úžasný ekologický a udržateľný úspech. Taktiež sa neustále vytvárajú menšie swapové skupiny pre mestské časti alebo so zameraním na konkrétny druh tovaru / služieb a teší ma, že môžem hrdo povedať, že práve skupina SWAP Bratislava spustila túto online vlnu swapov. Pozitívne sú aj správy od členov, ktorí niečo pekné a dobré vyswapovali, prípadne si vytvorili swapové priateľstvá s inými členmi.

Povedzte nejaký príklad dobrého swapu, nech si to ľudia vedia predstaviť.

Dobrý swap je každý, pri ktorom príde k výmene nepotrebných vecí s tým, že obe strany získajú. Ľudia swapujú oblečenie, hračky, knihy, elektrospotrebiče, nábytok, domáce výrobky, spotrebné produkty ako kozmetika alebo potraviny, prípadne sťahovacie služby, hodiny cudzieho jazyka, umývanie okien a aj stráženie detí. Počas korony sa v zahraničí celkom pekne rozbehlo aj swapovanie rekreačných chatiek za výpomoc v záhrade alebo natretie plota. Častokrát sa stane, že ľudia swapujú už vyswapované pretože doma napríklad zistia, že im to nesedí alebo pre to nebudú mať využitie. Takže to doma zbytočne neskladujú a veciam dávajú znova šancu vrátením do obehu. V skupine si častokrát viete aj zapožičať niečo na dobu určitú.

Ako vnímate to, keď sa swapuje za niečo, čo vlastne druhá strana musí niekde kúpiť? Nie je to proti princípu swapovania?

V: Toto je za mňa taká šedá zóna. Nie je to ideálne, ale nepríde mi to ani úplne proti pravidlám. Ja sama som už častokrát bola v situácii, kedy som kúpila druhej strane požadované alebo som poprosila o niečo, čo nakoniec druhá strana nemala k dispozícii a išla kúpiť. Vždy je fajn sa najprv pozrieť vzájomne na prebytky. A ak si naozaj nič nevyberieme, môžeme požiadať o niečo iné, ale je to o vzájomnej dohode a nikde nie je napísané, že obe strany na to musia pristúpiť. Nie je však určite OK ak niekto požaduje “kozmetiku v hodnote aspoň 20€”, takéto príspevky zamietame a navrhujem, aby to skúsili členovia radšej predať inde. Taktiež ale nie je v poriadku, ak sa dohodnú strany na zakúpení konkrétnych produktov a druhá strana prinesie lacnejšiu verziu, menšie balenie a podobne, to mi príde veľmi nepekné a častokrát ľudia na to pristúpia, pretože už merali cestu a čas, aby sa stretli.

L: Súhlasím, že meníme prebytok za prebytok. Určite nie, že meníme za peniaze. Ale rozumiem, že niektorí ľudia menia aj za spotrebné veci. Príde mi to stále lepšie, ako keby sa tá vec nemala posunúť ďalej a skončila v odpade.

Čo najlepšie ste vy sama „vyswapovala“?

L: Znie to možno ako klišé, ale pre mňa je vždy najlepší swap zaujímavá kniha. Podarilo sa mi dostať k viacerým knihám, ktoré sú už dnes na trhu nedostupné. Takisto aj knižky z mojej profesijnej oblasti, ktorou je fyzioterapia. Ale aj faktografické knihy či beletria ma vždy potešia. Podarilo sa mi vyswapovať aj tričko Mylica je Lucke z Kompotu. To som si chcela už dlho kúpiť. Keď sa objavilo na swape, spravilo mi to veľkú radosť. Teším sa  aj z pyžamka, svetielok nad posteľ či spoločenských hier.

V: Pre mňa najlepší swap je vždy ten, kedy posuniem pre mňa už nepotrebné veci. Ale medzi moje najlepšie swapové úlovky radím asi laserový epilátor, žehličku, keramické kvetináče a zopár kúskov oblečenia, ktoré naozaj rada nosím.

Máte aj mužských členov skupiny alebo swapujú prevažne ženy?

V: V skupine ja aktuálne vyšší počet žien ako mužov. Ale páni, ktorí swapujú, ponúkajú naozaj pekné a kvalitné veci vo veľmi dobrom stave. Častokrát dámy prevetrajú šatníky svojim partnerom a ponúkajú pánske veci, ale máme aj člena, ktorý vetrá šatník svojej manželke a swapuje veci za ňu :).

Takáto iniciatíva nevyhnutne prináša aj problémy a úskalia. Predsa len, je to založené hlavne na ľudoch, nad ktorými nemáte úplnú kontrolu.

V: Určite. Stále ma vie negatívne prekvapiť zmýšľanie niektorých ľudí. Mnohí dokážu byť nepríjemní a arogantní, keď im príspevok zamietneme. Napriek tomu, že pravidlá sú jasné a vždy vysvetlíme, z akého dôvodu sme príspevok nezverejnili. Po doplnení potrebných informácii ho bez problémov zverejníme. Taktiež sa sem-tam stane, že nám napíše člen, že osoba, s ktorou swapoval, mu priniesla niečo úplne iné než na čom sa dohodli alebo veci, ktoré boli vynosené a v stave zrelom len na textilnú recykláciu. Pre mňa je dôležité, aby v skupine boli naozaj rovnako zmýšľajúci ľudia a preto sme si už vytvorili „black list“ neposlušných swaperov.

L: Aj pri tom schvaľovaní príspevkov. Ono sa to nezdá, ale je to neskutočne veľa roboty. Mnoho príspevkov je úplne nevhodných, ľudia sa snažia zverejniť napríklad súťaže, často sú to vyslovene hoaxy. Objavujú sa zdieľania predaja výživových doplnkov. Toto jednoducho treba filtrovať, na ľudí sa nedá spoľahnúť ani v tom, že uverejnia lokalitu, obrázok a podobne. A ďalším častým problémom je lokalita. Snažíme sa tú skupinu naozaj udržať „v Bratislave“, prichádza však stále viac a viac príspevkov na swapovanie z iných miest. Niektorých dokážeme presvedčiť, nech prídu na výlet do Bratislavy alebo si založia vlastnú skupinu. Ale niekedy musíme príspevok zamietnuť. 

Verím, že takýchto ľudí je menšina a vyvažujú to tie krajšie príbehy.

V: Jednoznačne nám dodávajú energiu práve tí správni swaperi, pre ktorých to najmä robíme. Teší ma aj to, ako táto skupina prepája ľudí a niekedy sa naozaj pousmejem, že je svet malý. Moja mamina swapovala raz s jednou pani odšťavovač a zarozprávali sa, pretože zistili, že majú spoločných známych. Pani jej povedala, že vďaka swapu sa takto spojila aj so svojou vzdialenou rodinou a prišli na to pri SWAPe. Nakoniec ešte vyšlo najavo, že tá jej vzdialená rodina je moja dobrá dlhoročná kamarátka a jej mamina :).

Vnímate po čase v rámci swap skupiny nejakú zásadnú zmenu, ktorú ste nečakali?

V: Stále ma udivuje konštantný nárast skupiny. Vidím, že pomaličky sa aj ľudia učia skutočným hodnotám hmotných vecí, čo vie byť vo veľa smeroch prelomové, najmä s ohľadom na udržateľnosť. Častokrát vidím určité posuny v zmýšľaní jednotlivcov, ktorí už swapujú dlhodobo a svoje príspevky píšu už inak ako na začiatku.

Taktiež vidím veľký posun v tom, že ľudia používajú skupinu aj v prípade, keď niečo zháňajú. Namiesto toho, aby bežali do obchodu alebo objednali novú vec online, si do skupiny zadajú dopyt a skúsia najprv čarovnú silu SWAPu.

Pandémia naučila ľudí fungovať online, čo asi pomohlo aj tejto skupine.  Drobnou nevýhodou online SWAPu je, že sa musíte dohodnúť s konkrétnou osobou, ktorá nemá vždy medzi prebytkami niečo, čo vás zaujme. Premýšľate aj nad nejakými „offline“ akciami?

V: Keďže aktuálne nežijem na Slovensku a o skupinu sa starám na diaľku, offline eventy nemáme v pláne. Taktiež si myslím, že je to sféra, ktorú krásne pokrýva už pár rokov Platforma udržateľnosti, ktorú založila Zuzka Dutková a swapy mimo Covid situácie organizuje pravidelne. SWAP akcie taktiež organizuje aj Betka z BAGBET alebo second hand NOSENE. V skupine SWAP Bratislava vždy tieto eventy zdieľame a fungujeme aj ako informačná tabuľa. Mám však zopár vízií do budúcna, ktoré sa týkajú skupiny SWAP Bratislava – ako tento spôsob zjednodušiť a zefektívniť.

Je medzi vašimi plánmi aj špeciálna skupina SWAP Rusovce?

V: Keby sme spolu s Luckou nemali toľko práce s administráciou SWAP Bratislava, možno by sa na to jedna z nás dala. K  Rusovciam mám špeciálny vzťah, lebo som tu strávila veľkú časť detstva. Ale z kapacitných dôvodov to aktuálne nestíhame a momentálne plánujem pridať ďalších členov do nášho tímu. SWAP Bratislava však má slúžiť aj ako inšpirácia pre ľudí z jednotlivých mestských častí a obcí, aby založili skupinu pre svoje okolie. Preto pokiaľ by sa nejaký Rusovčan alebo Rusovčanka rozhodli skupinu založiť a povedomie rozširovať, budem určite rada a rada posuniem tipy a triky ☺.